Öğrenmenin En İyi Yolu

Uzaktan Eğitim yada video eğitim dediğimizde öğrencilerimizin yüzünde bir ekşime ifadesi beliriyor. Oysa ki öğrenme kendi çabanızın dışında mümkün değil.

        Öğrenmek için en önemli gereksinimlerden biri zaman. Bir kursun tabi ki yararını göreceksiniz. Peki bilseydiniz aynı zaman diliminde uzaktan eğitimle, hem en az dört kat daha fazla bilgi ve beceri ve bunun için katlanacağınız maliyetin düşüklüğü. Yine de bir kursa gidermiydiniz. Ülkemizde kursa giden birçok kişiye “neden kursa gidiyorsunuz?“ diye sorduğunuzda, alacağınız cevaplar; zamanı mı düzenliyor, benim takip edilmem gerekli, beni zorluyor, biri anlatınca öğrendiğimi düşünüyorum, benim çalışmaya zamanım yok biri bana anlatmalı, vs…. Diğer bir soruda “kursa gitme amacınız nedir?” Cevaplar %99,999999….. SINAV İÇİN….
         Evet ülkemizde ne yazık ki öğrenme sınav için oluyor. Sınav olmaz ise hiç kimse bir şey yapmayacak gibi. Öğrencilerime sınav için benimle çalışacaksanız boşuna uğraşmayın diyorum. Anlayacağınız üzere az sayıda öğrencim oluyor. Çünkü sınav odaklı çalışan bireyler, öğrenmelerini gerçek hayatta kullanmayı düşünmedikleri için ezberliyorlar. Sınavdan sonra zihinlerinde hiçbir şey kalmıyor. Oysa ki hangi ders olursa olsun, öğrenme odaklı çalışan bireyler için sınavın bir önemi yok. Öğrenme amaçlı çalışan bireyler sınavlarında hem daha çok başarılı oluyorlar hem de günlük yaşantısına bu bilgileri aktardıkları için yaşam kaliteleri yükseliyor.
        Şaka değil, bilgi yaşam kalitenizi yükseltir. Ülkemizde para ile yaşam kalitenizi yükseltebileceğiniz söylenir. Pek de doğru değil, para tabi ki günümüz koşullarının vazgeçilmezidir. Fazla paranız olması sadece kullanacağınız nesnelerin kalitesini artıracaktır. Zihniniz aynı kaldığı müddetçe bu nesneler size beklediğiniz hayatı sunamayacaktır. Oysa ki öğrenmeler size bir amaç verecek ve önemsediğiniz para bu amaç için araç olarak kullanıldığında yaşam gerçek doğallığı ile sizi karşılayacaktır. Hayat boyu öğrenmeniz dileğiyle. 18 Kasım 2018 – Muhammet CANDAŞ

Görseller